AZ EGÉSZSÉGMAGATARTÁS SZEREPE A 2-ES TÍPUSÚ DIABÉTESZ TERÁPIÁS HATÉKONYSÁGÁBAN

Mivel a 2-es típusú cukorbetegség egy olyan összetett anyagcserezavar, amelynek sikeres kezelése döntően a beteg önmenedzselési képességein alapul, így a gyógyszeres-/inzulinkezelés csupán egy eleme a diabetes komplex terápiájának. A cukorbetegek diabetes tudásának-, adherenciájának- valamint önmenedzselési képességeinek vizsgálata egyaránt fontos részét képezik egy átfogó szemléletű, betegközpontú kezelésvezetésnek. Kutatási témánk ezeket a területeket igyekszik megérteni, a következő kérdések vizsgálatával: Milyen nehézségekbe ütköznek a 2-es típusú cukorbetegek a hétköznapokban, ezen belül az egészségügyi rendszer használata során? Mi akadályozza őket abban, hogy megértsék és életvitelükbe beépítsék az orvosi javaslatokat? Hol akad el a terápia a betegoldalról és ezen multifaktoriális jelenség hátterében mik a legfontosabb egyéni pszichés és viselkedés-beli jellemzők? Ezen kérdésekből kiindulva kutatjuk a betegek terápiához fűződő adherenciáját, betegség-tudását és funkcionális egészségértés szintjét illetve a betegségmenedzseléshez kapcsolódó pszichológiai jellemzőket. Célunk az egészségmagatartás komplex és többdimenziós jelenségeinek feltárása, amelynek eredményei segíthetnek mélyebb szinten is megérteni a cukorbetegek változó kapcsolati és kommunikációs igényeit, továbbá fontos elemei lehetnek a személyre szabott terápiás eljárások fejlesztésének.

Fontosabb publikációk:

Papp-Zipernovszky, Orsolya; Horváth, Mária Dóra; Schulz, Peter J.; Csabai, Márta
Generation Gaps in Digital Health Literacy and Their Impact on Health Information Seeking Behavior and Health Empowerment in Hungary
Frontiers in Public Health 9, Article 635943  (2021)

Andrea Klinovszky, Orsolya Papp-Zipernovszky, Norbert Buzás
"Building a House of Skills—A Study of Functional Health Literacy and Numeracy among Patients with Type 2 Diabetes in Hungary"
International Journal of Environmental Research and Public Health 18, Article 1547 (2021) 

Papp-Zipernovszky Orsolya; Klinovszky Andrea; Buzás Norbert
Betegségismeret 2-es típusú diabetesszel élők körében: a Diabetes Knowledge Test magyar nyelvű validálása
Orvosi Hetilap 162:22, pp.870-877 (2021)

Andrea Klinovszky, István Márton Kiss, Orsolya Papp-Zipernovszky, Csaba Lengyel, Norbert Buzás
Association of different adherences in patients with type 2 diabetes mellitus
Patient Preference and Adherence 13 pp.395-407 (2019)

 

EGÉSZSÉGÉRTÉS, TECHNOLÓGIA ELFOGADÁS ÉS TÁRSAS TÁMOGATÁS A GYERMEKEK 1-ES TÍPUSÚ DIABÉTESZÉNEK MENEDZSELÉSÉBEN  

Az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek folyamatos gondozása – az inzulintermelés hiánya miatt - létfontosságú. Ehhez folyamatos és pontos betegségmenedzsment szükséges, ami az óvodás és kisiskolás korú gyermekek esetén a szülők feladata. Kutatásunk egyik célja annak vizsgálata, hogy a vércukor méréséhez (vércukor mérő illetve szenzor) illetve az inzulin adagolásához (pen illetve inzulinpumpa) a szülők milyen szempontok alapján választanak kezelési technológiát. Vizsgáljuk, hogy a betegségről szerzett tudás, a családi körülmények, a technológia elfogadásával kapcsolatos pszichológiai tényezők illetve a különböző referencia csoportok véleménye milyen hatással van a választott technológiára, az azzal való elégedettségre illetve a technológia váltásra. 

Az óvodás és kisiskolás korú, 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek betegségmenedzsmentje az óvodai illetve iskolai tartózkodásuk idején is megoldandó feladat. Így a betegségmenedzsmentben az óvoda- és az iskolapedagógusok részvétele is szükségessé válhat. Így ez irányú kutatásaink másik célja annak vizsgálata, hogy a pedagógusok hogyan viszonyulnak a gyermekdiabéteszhez, mennyire ismerik a betegséget és annak ellátását, valamint, hogy milyen attitűdöt mutatnak a szülők segítésével kapcsolatban egy egészségügyi tevékenységben. 

A kutatásainkhoz saját fejlesztésű illetve széles körben használt, validált kérdőíveket alkalmazunk, melyeket fókuszcsoportos beszélgetésekkel valamint félig strukturált mélyinterjúkkal egészítünk ki. Ezen felül előzetes és utólagos teszteléssel vizsgáljuk azt is, hogy milyen hatást gyakorol egy kifejezetten pedagógusoknak szóló diabétesz edukáció a pedagógusok diabétesz tudására, diabétesz attitűdjére és diabétesz ellátással kapcsolatos magabiztosságára.  

Fontosabb publikációk:

M.D. Horváth, Zs.Tesch, E. Hallgató, N. Buzás
How online peer support affects management efficacy and mitigates difficulties of parents caring for children with type 1 diabetes
Közlésre benyújtva

 

BETEGELÉGEDETTSÉG ÉS LOJALITÁS AZ EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÓRENDSZERBEN

Napjaink egészségügyi ellátásában egyre nagyobb hangsúlyt kap a szolgáltatás minősége, amelynek meghatározó eleme az elégedettség. Ez egy összehasonlító-értékelő folyamat eredményeként jön létre, melynek során a beteg a szolgáltatás igénybevétele során összeveti a kapott szolgáltatást az elvárt vagy standard teljesítménnyel, a tapasztalatait a várakozásaival. Az így kialakuló esetleges elégedettség magas szintje a beteg lojalitásához vezethet, amely a hosszabb távú orvos-beteg kapcsolat, a bizalom és a compliance, illetve a prevenciós tevékenység hatékonysága szempontjából döntő jelentőségű lehet. Kutatásaink során az egészségügyi ellátórendszer több szegmensében (háziorvosi-, nőgyógyászati- és fogorvosi ellátás) interjúk illetve kérdőívek segítségével felmérjük a betegelégedettséget befolyásoló tényezőket valamint a lehetséges orvosváltás indokait.  A fizikai környezet és a várakozási idő hatásain túl vizsgáljuk az orvos-beteg kommunikáció elemeinek szerepét, illetve egyes társadalmi tényezők elégedettségre gyakorolt hatásait is. Arra is választ keresünk, hogy a telemedicina elterjedésével átalakult kommunikáció hogyan befolyásolja az elégedettséget kialakító tényezőket.

Fontosabb publikációk: 

Juhász Zoltán, Hetesi Erzsébet, Buzás Norbert
A betegelégedettséget befolyásoló tényezők és a lojalitás vizsgálata a háziorvosi ellátásban
Marketing & Menedzsment 53:3, pp.17-31 (2019)

Szabó Réka, Farkas Gergely, Keszeg Mária, Eördegh Gabriella, Buzás Norbert, Antal Márk
A „kompromisszumos választás” szerepe a fogászati kezeléssel kapcsolatos döntések során: 676 magyar önkéntes részvételével végzett vizsgálat
Orvosi Hetilap 160:38, pp.1503-1509 (2019)

  

 

 

 

A Karról

A Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara a magyar felsőoktatás nagy hagyományokkal rendelkező, meghatározó intézménye.

A Kar és jogelődei immár több száz éve állnak az egészségügyi képzés szolgálatában, hallgatók ezreit vezették be a gyógyítás tudományába. Szeged több mint kilenc évtizede ad otthont Karunknak.

6725 Szeged, Tisza L. krt. 109.
Telefon: +36-62-545-016

További információ a karról

Az Egyetemről

A Szegedi Tudományegyetem olyan gazdag hagyományokkal rendelkező, a magyar felsőoktatás magas presztízsű felsőoktatási intézménye, amely hivatásának tekinti az alap- és mesterképzés, a tudományos (doktori) képzés, a felsőfokú szakképzés és a szakirányú továbbképzés szintjein megvalósuló minőségi oktatási tevékenység folytatását.

6720 Szeged, Dugonics tér 13.

További információ az egyetemről

A városról

Szeged megyei jogú város, Magyarország harmadik legnépesebb városa, a Dél-Alföld legnagyobb városa, Csongrád megye és a Szegedi járás székhelye a Tisza és a Maros találkozásánál.

További információ a városról