Műtéttani gyakorlatok

Jegyzet orvostanhallgatók számára

3. Csomózási technikák

A sebészetben alkalmazott csomózási technika követelményei: gyors, szilárdan tartó, megbízható legyen. Lencérna használata esetén legalább két csomót, szintetikus, atraumatikus fonalaknál általában 5-6 csomót kell kötnünk a megfelelő rögzítéshez. A csomók elkészítésének többféle módja, technikája ismert. Feszülés alatt álló sebszéleken, szöveteken, vagy rövidebb fonal esetén az ú.n. kétkezes technika alkalmazható. A műtéttani gyakorlaton oktatott másik, ú.n. bécsi csomózási technika gyorsabb, elegánsabb, jól alkalmazható pl. nem feszülő rétegek, így a bőr zárásakor, de kevésbé alkalmas feszülés alatti szövetegyesítésre, vagy kis alapterületen, pl. a hasüregben történő csomózásra.

3.1 Az első csomó az alapcsomó, a második, befejező csomó pedig rögzíti a helyzetet. Az alapcsomó lehet egyszerű (a fonal mindkét végét egyenlő erővel húzzuk meg) és átvetett csomó (amikor csak a fonal egyik végét húzzuk meg).

3.2 A csomózás megkezdése előtt a fonalvégeket mindig keresztezni kell. Ha a második, befejező csomónál a fonalak végének iránya azonos az alapcsomóéval, asszony vagy kofacsomóról beszélünk. Ha úgy kötjük a második csomót, hogy a fonal végének iránya ellentétes legyen az alapcsomóéval, a neve tengerész vagy hajóscsomó. A sebészetben ez utóbbit kell alkalmaznunk, mivel biztosan tart, ellentétben a könnyen kibomló asszonycsomóval.

3.3. A "sebészcsomónál" az alapcsomó megkötésekor kétszer fordul meg önmaga körül a fonal, majd ezt a helyzetet egy újabb, egyszerű csomó rögzíti.

3.4 A csomót elkészíthetjük műszerrel is, tűfogó vagy Pean fogót használva. A műszerrel történő csomózást akkor alkalmazzuk, ha a fonalak egyik vége túlságosan rövid. Ekkor 1. a hosszabb fonalvéget a tűfogó, vagy Pean érfogó vége körül átvetjük, majd 2. a tűfogóval a rövidebb fonalvéget megfogjuk, és a csomót feszesre húzzuk. A második csomó elkészítésekor az alapcsomóval ellentétes irányban vetjük át a fonalat a tűfogó vége körül, majd feszesre húzva rögzítjük.